Tinklaraštis

Dažniausiai užduodami klausimai vežant krovinius iš/į Jungtinę Karalystę

2024 04 05

   Po prieš ketverius metus įvykusio Brexit, efektyvus dokumentų valdymas ir muitinės procedūrų išmanymas tapo pagrindiniu veiksniu užtikrinant sklandų krovinių judėjimą tarp Lietuvos ir Jungtinės Karalystės. „Bunasta“, aktyviai dirbanti Vakarų kryptimi, yra pasiruošusi padėti vežėjams. užtikrindama, kad dokumentų tvarkymas būtų atliktas sklandžiai ir efektyviai.

   Dalijamės svarbiausiais patarimais, kokius dokumentus reikia turėti, kokias muitinės procedūras būtina žinoti, ir kaip „Bunasta“ gali padėti šiame procese.

1.      Svarbiausi dokumentai

Kokie dokumentai būtini eksportuojant/importuojant prekes tarp JK ir ES?

Krovinio dokumentacijos reikalavimai priklauso nuo to, kokias prekes vežate, tačiau yra keletas dokumentų, kurių reikia bet kokioje situacijoje:

  • Bendri dokumentai: kiekvienam vežamam kroviniui būtini dokumentai yra sąskaita faktūra ir pakavimo sąrašas. Šie dokumentai suteikia pagrindinę informaciją apie krovinį, jo vertę ir sudėtį.
  • Eksportuojant iš JK į ES: Privaloma turėti JK įformintą muitinės eksporto deklaraciją, krovinio važtaraštį, sąskaitą faktūrą ir pakavimo lapą. Žemės transportu gabenamoms prekėms taip pat bus reikalinga muitinės tranzito deklaracija.
  • Importuojant iš ES į JK: Importuojant prekes į JK, privaloma turėti muitinės importo deklaracijas, bei krovinį lydintį važtaraštį, sąskaitą faktūra, pakavimo lapą. Jei prekės išmuitinamos JK vidinėje muitinėje, tuomet reikalinga ir T2 tranzito deklaracija.
  • Papildomi dokumentai: Priklausomai nuo konkrečios krovinio krypties ir pobūdžio, gali būti reikalaujama papildomų dokumentų, tokių kaip maisto sertifikatai, importo licencijos ir t.t.

 

2.      Svarbūs atnaujinimai

Kokie yra svarbūs neseniai įvykę atnaujinimai susiję su eksportu/importu tarp JK ir ES?

  • Sanitariniams ir fitosanitariniams produktams: Į Didžiąją Britaniją importuojant gyvulinės ir augalinės kilmės produktus (taip pat augalus, gyvūnus ir sėklas) būtina pateikti išankstinį pranešimą apie importuojamus kontroliuojamus produktus per IPAFFS (Import of products, animals, food and feed system) sistemą. Pranešimas turi būti pateiktas 24 valandos iki įvežant prekes į Didžiąją Britaniją.
  • Rizikingų prekių apžiūra: Nuo 2024 m. balandžio 31 d. muitinė atliks visų įvežamų rizikingų augalinės ir gyvulinės kilmės produktų fizines apžiūras muitinės teritorijoje, kurios bus apmokestinamos.

 

3.      Dažnai daromos klaidos teikiant muitinės dokumentus

Dažniausiai pasitaikančios klaidos ir kaip jų išvengti:

  • Prekių kilmės nepažymėjimas: Dažnai klientai pamiršta deklaruoti prekių kilmę sąskaitoje, kas gali lemti papildomus muito mokesčius.
  • Ne visų dokumentų pateikimas: Būtina užtikrinti, kad pateikiami visi reikiami dokumentai. Kokių dokumentų reikia vežamai prekei bei krypčiai jums visada tiksliai pasakys BUNASTA specialistai.
  • Informacijos GVMS sistemoje trūkumas: Užpildykite visą reikiamą informaciją GVMS sistemoje, kad išvengtumėte baudų.
  • Blogos kokybės dokumentų pateikimas: prieš pateikdami dokumentus, pasitikrinkite ar visi pateikiami dokumentai yra aiškūs ir įskaitomi.

 

4.      Muito mokesčiai

Muito mokesčiai skiriasi priklausomai nuo prekės ir jos tarifinio kodo. Skirtingos prekių grupės gali turėti skirtingus tarifus. EU ir JK prekybos susitarimai leidžia prekes muitinti su 0% tarifu, tačiau tam būtina sąskaitoje nurodyti prekės kilmės deklaraciją (lengvata taikoma tik JK ir ES pagamintoms prekėms, tam reikia turėti prekės kilmės deklaraciją)

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ES ir JK muito mokesčiai tai pačiai prekei gali skirtis, pvz. įvežant prekę į JK muito mokesčiai apskaičiuojami pagal vieną tarifą, o tą pačią prekę vežant į ES šalis – pagal kitą.  

 

5.      Tarifų kodai

Kaip teisingai nustatyti prekių tarifų kodus?

Teisingo tarifinio kodo nustatymas yra svarbus, kad būtų taikomi teisingi muitų tarifai:

Tarifinio kodo nustatymas: viena pagrindinių ES muitų ir prekybos politikos įgyvendinimo sąlygų yra teisingas prekių tarifinis klasifikavimas. Nuo to, ar teisingai suklasifikuota prekė, priklauso, ar teisingai apskaičiuoti muitai ir kiti mokesčiai, ar taikytini netarifiniai draudimai ir apribojimai, ar prekė laikytina muitinės rizikos ar kitokios muitinės kontrolės objektu. Todėl labai svarbu teisingai nustatyti prekės tarifinį kodą. Daugiau apie prekių muitų tarifo nustatymo principus galite rasti LR muitinės puslapyje - https://lrmuitine.lt/mport/failai/verslui/tarifinis_reguliavimas/prekiu_klasifikavimas/klasifikavimo_patarimai/1_Bendrieji_tarifinio_klasifikavimo_principai_190717_1.pdf 

Konsultacija su muitine ar tarpininku: Jei kyla abejonių kuriam tarifų kodui priskirti prekę, patartina kreiptis pagalbos į muitinę arba muitinės tarpininką, kurie profesionaliai pakonsultuos jus šiuo klausimu.

Pažymos iš muitinės: Jei reikia, galima kreiptis į muitinę išduoti privalomosios tarifinės informacijos (PTI) sprendimą, patvirtinantį prekės tarifinį kodą. Tačiau, šis procesas yra sudėtingas – trunka iki 120 dienų ir reikalauja pateikti įvairius dokumentus, o kartais net atlikti ekspertizę.

 

6.      Sklandi muitinės patikra

Po Brexit laisvas prekių judėjimas buvo sustabdytas ir daugelis vežėjų vėl susidūrė su muitinės formalumais. Šiuo metu kertant JK/ES sieną gali būti paprašyta parodyti ne tik kaip užpildyti muitinės dokumentai, bet ir tikrinami prekių atitikties reikalavimai (pvz. ar vežami vaistai ar kosmetika atitinka visus reikalingus standartus, ar turi sertifikatus). Jei dokumentai netvarkingi ar neturite paruošę visų reikalingų prekės sertifikatų, tai gali apsunkinti sienos kirtimo procesą ir kainuoti papildomai.

Keletas patarimų ką daryti, kad netektų gaišti laiko pasienyje:

  • Pasitikrinkite ar teisingu kodu deklaruotos vežamos prekės, kokie muitinės reikalavimai yra nurodomi šioms prekėms ir ar turite visus reikalingus dokumentus, kurių gali pareikalauti muitinėje.
  • Pasirinkite profesionalų muitinės tarpininką, kuris greitai ir be klaidų paruoštų visus reikalingus muitinės dokumentus.
  • Iš anksto susiderinkite su tiekėju/pirkėju, kas apmokės papildomai atsiradusias išlaidas.
  • Pasirinkite tinkamą maršrutą ir atvykimo į muitinę laiką. Pavyzdžiui, vežant gyvus gyvūnus ar atšaldytus maisto produktus, reikia žinoti, kad šios prekės turi būti patikrintos veterinarų, o tokius patikrinimus atlieka ne visi muitinės postai. Tad pasirinkus reikiamą muitinės postą ir atvykus laiku, kuomet budi atsakingas už apžiūrą asmuo – nereikės gaišti laiko pasienyje ir greičiau kirsite sieną.

 

„Bunasta“, turėdama ilgametę patirtį muitinės tarpininkavimo srityje, yra pasiruošusi atsakyti į visus jūsų klausimus ir padėti susidoroti su iššūkiais. Mūsų komanda visada pasirengusi suteikti pagalbą ir patarimus, kad Jūsų krovinių vežimas tarp Lietuvos ir JK vyktų sklandžiai.

Dėl konsultacijų ar paslaugų kreipkitės el. paštu orders@bunasta.eu arba telefonu +370 52329792.

 

Surasti artimiausią Bunastą