Aktualności
Ważna informacja dla przewoźników dotycząca przejazdów przez Polskę!
2024 11 15Od 1 listopada 2024 roku wprowadzono nowe wymagania dotyczące rejestracji przejazdów pojazdów w Polsce. Teraz wszyscy przewoźnicy z krajów spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii są zobowiązani do zarejestrowania swoich przejazdów w Polsce (lub przez nią) w systemie celnym Polski.
Ważne: Informacja o przejeździe dla przewoźników z krajów spoza UE, EOG lub Szwajcarii musi być zarejestrowana przed wjazdem na terytorium Polski, a przejazd aktywowany w aplikacji E-Toll. W przeciwnym razie grozi kara w wysokości do 20 000 zł (~4600 euro).
Rejestracja jest obowiązkowa podczas przejazdu przez Polskę, dostarczania lub odbierania ładunku, nawet podczas przewozu ładunku przez terytorium Polski. Wymóg ten obowiązuje także w przypadku przejazdu pojazdu bez ładunku.
Aby prawidłowo zadeklarować przejazd przez terytorium Polski, należy zarejestrować każdą trasę w polskim systemie celnym (koszt usługi – 20 euro za każdą zadeklarowaną trasę). Do tej procedury wymagane są następujące dokumenty:
- Wypełnione pełnomocnictwo potwierdzające, że pośrednik ma prawo zarejestrować podróż w systemie RMPD w imieniu przewoźnika. Formularz zostanie udostępniony przez pracownika Bunasty w trakcie realizacji zamówienia.
- Międzynarodowy list przewozowy na przewóz towarów CMR. Jeśli nie ma CMR (tj. pojazd jedzie pusty), należy wskazać miejsce załadunku i dostarczyć dowolny dokument potwierdzający cel podróży do Polski lub przez nią (np. zlecenie transportowe).
- Zezwolenie na przewóz w krajach UE (dokument pozwolenia).
- Plan trasy przejazdu przez kraje.
- Miejsce wjazdu do Polski i/lub miejsce wyjazdu z Polski. Jeśli rozładunek odbywa się w Polsce, wymagany jest punkt wjazdu do Polski. Jeśli tranzyt odbywa się przez Polskę, wymagane są punkty wjazdu i wyjazdu z Polski. Jeśli załadunek odbywa się w Polsce, wymagany jest punkt wyjazdu z Polski.
- Aktualne położenie pojazdu (preferowane współrzędne GPS).
- ID aplikacji mobilnej E-Toll.
- Numer telefonu kierowcy.
- Kopie dowodów rejestracyjnych ciągnika i naczepy.
Ważne: należy zarejestrować każdą trasę. Przykład: jeśli przewoźnik z kraju spoza UE wjeżdża do Polski z Litwy i kieruje się do punktu rozładunku nr 1, będzie potrzebna usługa RMPD. Po rozładunku, podczas przejazdu bez ładunku do kolejnego miejsca załadunku w Polsce lub innym kraju UE (punkt nr 2), będzie potrzebna druga usługa RMPD. Po załadunku w Polsce będzie potrzebna trzecia usługa RMPD.
Jeśli posiadasz dokumenty dotyczące wszystkich planowanych tras, możesz zamówić niezbędne kody RMPD dla wszystkich tras w ramach jednego wniosku.
Agencja celna Bunasta może zarejestrować trasę w Państwa imieniu, aby podróż przebiegała sprawnie i bez opóźnień.
Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują pomocy, prosimy o kontakt z Państwa menedżerem lub pod poniższymi danymi kontaktowymi: